Bezpečný Brod

Prevence

Bezpečně do školy

S ohledem na konec prázdnin a začátek nového školního roku, jsme pro Vás připravili několik rad týkajících se bezpečné cesty do školy.

Krádeže v obchodech

Třiašedesátiletá žena  se dne 13.3.2020 v odpoledních hodinách dopustila krádeže v prodejně  v obci Velim. S ukradeným zbožím pod bundou se snažila projít bez placení.  Přitěžující okolností pro ní bylo nejen, že se dopustila  krádeže již v posledních třech letech, ale i že  jej spáchala v době  vyhlášení nouzového stavu na území ČR.  Ženě bylo usnesení o zahájení trestního stíhání ze spáchání zločinu krádeže. Za zmíněné jednání, s ohledem na přitěžující okolnosti, ženě   hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

Ve stejný den se stejného činu dopustil třiadvacetiletý muž a to celkem ve čtyřech  prodejnách v Českém Brodě  a v Kolíně. I v tomto případě byl muž pro majetkovou trestnou činnost již v minulosti odsouzen a dopustil se krádeže v době vyhlášení nouzového stavu na území ČR.

Úsekové měření rychlosti

Městská policie Český Brod s odkazem na ustanovení § 24b odst.2 z.č. 553/1991 Sb., o obecní policii, informuje, že pořizuje pro zákonné účely, prostřednictvím stálého automaticko-technického systému, obrazové záznamy od 1.1.2010

Úsekové měření rychlosti v obci Rostoklaty ve směru na:

  • Kolín - začátek měřeného úseku GPS: 50.070890, 14.799446, konec měřeného úseku GPS: 50.070795,14.803982
  • Praha - začátek měřeného úseku GPS: 50.070856, 14.804543, konec měřeného úseku GPS: 50.070943, 14.800012

Řidiči, vyměňte letní za zimní!

S nástupem podzimu a chladnějšího počasí přichází také změna pro řidiče a jejich vozidla. Konkrétně se jedná o pneumatiky a jejich přezutí. Je třeba pamatovat na to, že provoz vozidla v letním a zimním období má svá určitá pravidla, která je třeba dodržovat a to především z hlediska naší bezpečnosti. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také zákon, který by měli znát všichni řidiči. Jedná se o zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně o paragraf 40a. Toto ustanovení upravuje provoz vozidel v zimním období. Uvádí, že v období od 1. listopadu do 31. března lze užít vozidlo pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to pokud:

  • se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
  • lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Pokud je na silnici umístěna značka ,,Zimní výbava“, tato povinnost platí vždy bez ohledu na stav povrchu vozovky. Na cestách se také můžeme setkat s příkazovou dopravní značkou ,,Sněhové řetězy“. Na tu nejčastěji můžeme narazit, pokud se chystáme do hor. Jak již z názvu vyplývá, přikazuje řidiči nasadit na pneumatiky sněhové řetězy. Po nasazení řetězů může řidič bezpečně pokračovat ve své jízdě.

Dopravní značkyZdroj: www.bezpecnecesty.cz

Jedním z hlavních důvodů, proč je bezesporu bezpečnější v zimním období používat zimní pneumatiky je ten, že to na letních pneumatikách daleko více klouže a jízda s letními pneu je tak daleko nebezpečnější a to nejen pro řidiče a jeho spolujezdce, ale pro všechny účastníky silničního provozu. Čím větší chladno, tím více letní pneumatika tuhne, špatně přiléhá k povrchu vozovky, a proto více klouže. Naproti tomu vozidlo vybaveno zimními pneumatikami má vyšší přilnavost na sněhu i ledu, je stabilnější a má kratší brzdnou dráhu. Řidiči osobních vozidel musejí mít zimní pneumatiky obuty na všech kolech.

V období zimy jsou silnice spíše mokré nebo s vrstvou sněhu. Zimní pneumatiky mají hrubší záběrový vzorek a jejich běhoun obsahuje více směsi na bázi siliky. Díky této látce pneumatika lépe přilne na povrch vozovky během nízkých teplot. Důležitou roli při jízdě na namrzlé silnici hraje také hloubka dezénu pneumatik. Pokud hloubka klesne pod hranici 4 mm, výrazně tím vozidlo ztrácí stabilitu a prodlužuje se brzdná dráha.

  • Co se týče teplotních limitů, hraniční teplota pro použití zimních pneumatik je 7 stupňů Celsia, pokud je teplota nižší než 7 stupňů Celsia, je třeba přezout na zimní pneumatiky,
     
  • Za nepoužití zimních pneumatik nebo sněžných řetězů dle zákona může policista uložit řidiči v příkazním řízení pokutu až do výše 2000 korun, ve správním řízení hrozí řidiči sankce až do výše 2500 korun.

Vybavit vozidlo zimními pneumatikami je velice důležité, a to především z důvodu naší bezpečnosti. V zimě je totiž riziko vzniku dopravní nehody 6x větší, než v létě a hlavní příčinou vzniku dopravních nehod je jízda na letních pneumatikách. Nikdo z nás asi nedovede dopředu přesně určit, jaké bude počasí, ale vzhledem ročnímu období lze  předpokládat, že bude velice chladno a teploty klesnou i do mínusové škály Celsiovy teplotní stupnice. Štěstí přeje připraveným, proto nezapomeňte pneumatiky včas přezout, chráníte tak život svůj, ale také ostatních účastníků silničního provozu.

O jízdě v zimních podmínkách se můžete více dočíst na těchto odkazech:
https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Zasady-bezpecne-jizdy-v-aute/Jizda-v-zimnich-podminkach
https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Cestujeme-autem/Priprava-vozidla-na-zimu
https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Cestujeme-autem/Evropou-v-zime

Únava za volantem může skončit tragicky

Během prázdnin poměrně dost času trávíme za volantem. Ať už se jedná o cestu do zahraničí, na dovolenou, nebo na výlet po České republice.

Samotné řízení vozidla je poměrně monotónní činností a ačkoli to zní nepravděpodobně, tělo v jedné pozici se unaví mnohem více než se zdá. Když si k dlouhé cestě připočítáte letní teploty, tak si řidič může být jistý, že únava a opsalost se dříve nebo o něco později dostaví.

Jízda v noci je lákavá volba, kdy se vyhnete dopravním komlikacím a vysokým teplotám, ale myslete na to, že si narušujete svůj pravidelný denní cyklus.

Důležité je stav únavy a ospalosti nepodceňovat, ale jednat. Zastavte na nejbližším opočívadle a zacvičte si, protáhněte se. Krátkou rozcvičkou ztratíme maximálně 10 až 20 min. Zásadně se nestažte o povzbuzení kouřením či jinými medikamenty.

Pozor také na poslech monotónní, příliž hlasité hudby. Lepší variantou je poslouchat pořady, které povzbudí vaši pozornost.

 Jak vyzrát nad únavou a a šťastně překonat dlouhou vzdálenost za volantem?

          * Při delších jízdách si každé dvě hodiny naplánujte minimálně 15 min přestávku.

* Nedostatek odpočinku se projeví zhoršením soustředěnosti a prodloužením reakční doby.
* Pozor na dobu mezi 2. a 4. hodinou ranní i odpolední.
* Nejezte tučná jídla před jízdou a během jízdy, vyvolávají ospalost a únavu.
* Zajistěte si dostatečný přísun tekutin.
* Některé léky snižují pozornost a zvyšují únavu – podrobně si prostudujte příbalový leták.
* Únavu neodstraníte otevřením okna ani zvýšením hlasitosti rádia.
* Spolujezdec by měl pomáhat při navigaci, nikoli spát, spánek je stejně nakažlivý jako zívání

Alkohol způsobí dobrou náladu, ale taková nálada na silnici nepatří

O pravdivosti  rčení se přesvědčil i  řidič  vozidla zn. Fiat Panda, který dne 8.1.2017 způsobil dopravní nehodu. A jak k ní došlo?

Třiatřicetiletý řidič s vozidlem zn. Fiat Panda jedoucí po ulici Žižkova v Českém Brodě, při odbočování vlevo na odstavnou plochu mimo komunikaci, nedal přednost protijedoucímu vozidlu Škoda Fabia.  Následkem  čelního střetu došlo k lehkému zranění spolujedoucí ve vozidle Škoda. U řidiče vozidla Fiat byla  dechovou zkouškou zjištěna přítomnost alkoholu v hodnotě 2,47 promile.

Řidiči, než usednete  za volant uvědomte si, že alkohol zpomaluje procesy v mozku, činí člověka méně pozorným a  současně dává falešný pocit důvěry.  Vaše reakce se zpomalý a významně se zvyšuje vaše šance způsobit dopravní nehodu či havarovat. 

Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu za volantem a přeceňování řidičských schopností, ale má i výrazný vliv na periferní vidění řidiče.Zvýšená míra alkoholu v krvi řidiče způsobuje tzv. „tunelové vidění“. To znamená, že zorné pole řidiče se při zvyšující se hladině alkoholu v krvi snižuje a řidič je schopný čím dál tím méně vnímat celý prostor před sebou. Jestliže střízlivý řidič je schopen vnímat celý prostor, řidič s 0,8 promile v krvi již necelé tři čtvrtiny prostoru a řidič s 1,8 promile v krvi již necelou třetinu. Je potřeba si uvědomit, že i když opilý řidič pojede pomalu, jeho zorné pole je snížené, a to je zdrojem potenciálních konfliktů i závažných dopravních nehod ( zdroj: http://www.ibesip.cz).

SILVESTR

Období vánočních svátků a Nového roku jsou svátky klidu, spojené se sváteční náladou a osobní pohodou. A právě s blížícím se koncem roku mnozí z nás nakupují zábavnou pyrotechniku, kterou chtějí konec starého roku a nástup nového oslavit. Ale POZOR! 
 Používání pyrotechniky pro zábavné účely má  i svá pravidla, kterými by se měli řídit ti, kteří si ji zakoupí.
  • hlavní  zásada  nemanipulujte s pyrotechnikou  jste-li pod vlivem alkoholu  či drog, tyto nás zbavují opatrnosti,ostražitosti a soudnosti
  • zábavnou pyrotechniku nakupujte ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržišti, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji, vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit
  • nekupujte zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti
  • výrobky kupujte jen v původním balení výrobce, pokud je zboží přebalené, je lepší je nekupovat
  • vždy si přečtěte  návod  a řiďte se jím
  • pozor na  datum použitelnosti, po jeho  uplynutí může být použití pyrotechniky nebezpečné, tato může    vybuchnout předčasně
  • při manipulaci s pyrotechnikou nemiřte na sebe ani na druhé
  • v žádném případě nepoužívejte amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty
  • kupované výrobky se nesnažte doma ještě vylepšit, riziko úrazu je příliš velké
  • zábavnou pyrotechniku nikdy neodpalujte z oken, balkonů či teras
  • nepřibližujte se k nevybuchlé raketě a  nesnažte se ji  znovu odpalovat
  • pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem
  • rodiče by měli dětem na Nový rok zakázat sbírat nevybuchlé petardy, měli by je poučit o tom, že na takové předměty by neměly sahat








Rozdělení pyrotechnických výrobků

 
  1. třída: Úlomky a části pyrotechniky neodletí dále než 0,5 m od místa rozpadu, nehoří a nedoutnají. Jsou určeny pro děti, mládež a nezkušené uživatele. Mohou je prodávat i stánkaři. Patří sem prskavky, kapslíky, tyčinky s barevnými plameny, ohnivé fontány, létající motýlci, nebo vystřelovací konfety. Zboží prodejné bez omezení věku.
  2. třída: Jde o chemické výrobky s třaskavým účinkem, jejichž části odlétají až do 8 m, ale ve vzduchu po rozpadu nehoří ani nedoutnají. Jsou určeny výhradně pro dospělé a smí se prodávat jen v kamenných obchodech. Patří sem především rakety, petardy, římské svíce, barevné světlice a dýmovnice, rakety s výbušnými složkami a bengálské ohně. Prodej osobám starším 18 let.
  3. třída: Tato bezpečnostní třída obsahuje výrobky, které jsou určeny výhradně do rukou odborníků a vyškolených odpalovačů ohňostrojů. Jde o pyrotechnické předměty z více samostatných částí, smí se prodávat jen v kamenných obchodech. Jsou to hlavně malé italské pumy, dělové rány, velké rakety, ohňopády, vystřelovací pouzdra, nebo oblíbené japonské slunce.
  4. třída: Na tuto pyrotechniku se pohlíží jako na výbušninu, smí se prodávat pouze v kamenných obchodech, a to jen s povolením Českého báňského úřadu. Zakoupit je mohou jen držitelé průkazu odpalovače ohňostrojů. Patří sem dělové ohňostrojné rány, italské a kulové pumy nebo létavice.

     
Nezapomeňte…
Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat dle návodu. Při nákupu je lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu, kde je větší záruka, že se zde nebude prodávat neschválené nebo závadné zboží. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnou bombu. Nebezpečí úrazu může hrozit také na hromadných oslavách na náměstích a podobných místech, kam si lidé pyrotechniku přinesou a odpalují jí přímo na těchto místech. Malé děti a domácí zvířata by lidé na tyto atrakce z důvodu bezpečnosti neměli brát s sebou. V případě přemisťování se  na místa oslav, nesedejte za volant pod vlivem alkoholu. Využijte raději taxi, hromadnou dopravu nebo si zajistěte střizliví odvoz.

Mě se to stát nemůže…
Petardy a dělobuchy vás mohou nejen popálit, ale také vám mohou roztrhnout kůži a nebo amputovat část těla.
  • První stupeň popálenin se projevuje zčervenáním, zduřením a bolestivostí kůže.
  • Druhý stupeň se pozná podle toho, že jsou na popálenině puchýře, kůže bolí a je též zarudlá.
  • Nejzávažnější třetí stupeň je typický nekrózou, přiškvařením, šedým, bílým nebo černým zbarvením kůže a tím, že pacient necítí bolest.  
Víte, jaká je první pomoc při úrazech způsobených zábavnou pyrotechnikou?
Předtím, než začnete postiženému poskytovat první pomoc, eliminujte zdroj popálení (oheň, rachejtle hořící oděv atd.). Pokud není oděv k tělu přiškvařen, sundejte jej. V opačném případě  oděv v žádném případě z těla neodtrháváme. Postižené místo okamžitě chlaďte nejlépe pod proudem tekoucí vody, popáleninu polévejte, ponořte do studené vody nebo na ní přiložte studený obklad. Nechladíme ledovou vodou, ideální je 8 stupňů Celsia. Po ochlazení ránu sterilně zakryjte. (www.ordinace.cz)
Může se  stát, že zraněný  vlivem silného šoku omdlí. Pak jej uložte do tzv. protišokové polohy, tedy do polohy na záda na rovné podložce. Nohy mu zvedněte do výšky alespoň 30 centimetrů nad zemí.
Hlavní zásadou pro jednání s raněnými je zachovat klid. Čím více budete panikařit, tím hůře bude i raněnému. Mluvte klidně a pomalu a jednejte s rozvahou.
K amputaci prstů většinou dochází při odpálení pyrotechniky zasazené do skleněné láhve. Není nutno  asi zdůrazňovat, že se jedná o závažný úraz s trvalými následky a dlouhou a bolestivou léčbou. Pokud již dojde k odtržení časti končetiny, zavolejte okamžitě záchrannou službu a začněte poskytovat první pomoc. Zastavte krvácení tlakovým obvazem. Pokud zranění stále krvácí, přidejte další obvaz – nikdy ten původní nesundávejte! Dále proveďte protišoková opatření – položte pacienta na záda a zvedněte mu nohy do výšky 50 až 60 centimetrů. Amputovanou část končetiny seberte, sterilně zabalte, vložte do igelitového sáčku a sáček zevně chlaďte ledem (místo ledu výborně poslouží i mražená zelenina). (www.ordinace.cz)

Tento článek neměl za cíl odradit Vás od používání zábavné pyrotechniky, ale pouze posílit vaše povědomí o tom, že ji používáte správně. Přejeme Vám hezké a BEZPEČNÉ prožití oslav příchodu nového roku.
Copyright © Město Český Brod, 2005-2024 | Přístupnost | GDPR | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist