KD Svět
Město Český Brod

Aktuality

Archa světel a stínů

Sobota 14. dubna 2018 od 19:00 hodin v KD Svět. 
Dokumentární / Dobrodružný / Životopisný / Historický / Česko / 2018 / 90 min

Zapomenutý příběh dokumentárních průkopníků, Martina a Osy Johnsonových, z doby kdy  filmování v Africe bylo nebezpečnější než lvi či malárie...

Základní vstupné 89 Kč. Studenti, senioři a děti do 15 let mají na vstupenku 20 Kč slevu. Infocentrum nám. Arnošta z Pardubic čp. 56, náš facebook.com/kdsvet nebo goout.cz - on line vstupenka. 

Zdroj a více podrobností zde. 

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéci z domova, a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o iluze, o kameru a málem i o život.  Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Martin a Osa Johnsonovi své životy, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině. Celovečerní distribuční debut režiséra Jana Svatoše, jemuž předcházelo téměř 10 let příprav, rešerší a pátrání ve filmových archivech, včetně knihovny Kongresu ve Washingtonu.

Film vůbec poprvé představuje unikátní archivní záběry africké divočiny pořízené ve 20. - 30. letech minulého století a zasazuje je do kontextu současné Afriky. Dokument odkrývá zcela zapomenutý příběh z éry počátků kinematografie a vypráví nejen o lásce na první pohled, ale i o odvaze, o předsudcích a o střetu umělecké svobody s Hollywoodem. Dílo Martina a Osy fascinovalo kdysi nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako E.Hemingwaye, Ch.Chaplina nebo britskou královskou rodinu. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším i svůj život.


Jedná se o objevný projekt, který pracuje s množstvím unikátních archivních záběrů  z éry počátků kinematografie, které inspirovaly samotného Roberta Flahertyho  a představuje úplně první průkopníky žánru „wildlife documentary“.  Řada záběrů nebyla doposud veřejně prezentována.

05.03.18 Aktuality
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist